Indická energetika čelí bouři. Tak komentuje situaci v zemi, kde začínají docházet zásoby uhlí, ekonom Aurodeep Nandi. „Jsme chycení v situaci, kdy je vysoká poptávka po uhlí, domácí dodávky energie jsou nízké a zásoby zajištěné importem chybí,“ dodává.
Zostřující se situaci na energetickém trhu lze přitom pozorovat také v dalších částech světa. Ceny uhlí rostou kvůli zvýšené globální poptávce, za níž stojí především Evropa s Asií, které se snaží zajistit si dodavatele této suroviny, než přijde zima. Poptávka výrazně převyšuje nabídku především v Číně. Řada asijských dodavatelů navíc nyní zvyšuje ceny uhlí v důsledku ekonomických změn, jiným brání v exportu počasí. To je případ Indonésie – největšího čínského dodavatele, kde těžbu a vývoz komplikují trvalé deště.
Poslední zemí, na niž energetická krize dopadla, je právě teď Indie. Podle tamního ministerstva energetiky mělo zhruba 135 termálních elektráren v pátek zásoby uhlí na čtyři dny. Začátkem srpna zbývaly tamním elektrárnám zásoby na 13 dní. Skrze denní monitoring situace příslušné úřady zjistily, že aktuálně je více než polovina elektráren pod hranicí zásob uhlí na tři dny. Pokud vláda rychle nezareaguje, hrozí výpadky dodávek elektřiny po celé zemi.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.