Výpadky elektřiny i dodavatelských řetězců, rekordně drahý plyn, ropa a uhlí. S tím vším se aktuálně potýká druhá nejsilnější ekonomika na světě – Čína. Růst HDP zpomalil na 4,9 procenta, a aby tamní vláda zamezila stále častějším výpadkům elektřiny, doluje a skupuje energetické zdroje za každou cenu. Zmapovali jsme události, které Čínu do této situace přivedly.

Duben 2020. Pandemie po světě sílí a tématem všech světových médií je koronavirus. Ostré projevy amerického prezidenta Donalda Trumpa požadující prošetření původu nákazy, která se do světa rozšířila z čínského Wu-chanu, zintenzivňují mezinárodní tlak na Čínu. Ke kritickým hlasům se přidává i její hlavní obchodní partner Austrálie. Peking však žádosti o prošetření odmítá a na australské výzvy reaguje zákazem dovozu zboží, kterým chce podstatně menší australskou ekonomiku potrestat. Čína je tou dobou hlavní obchodní partner Austrálie, a má proto k nátlaku dobrou pozici. Sankce se týkají vína, humrů, hovězího masa, bavlny a také uhlí. 

Australskou ekonomiku stála roztržka s Čínou čtyři miliardy dolarů (85,7 miliardy korun). Sankce ji ale nepoškodily zdaleka tolik, jak Canberra předpokládala. Ekonomické dopady zbrzdilo rychlé přesměrování vývozu na další trhy. To se týká i uhlí. Zatímco australský vývoz uhlí do Číny v roce 2020 poklesl o 33 milionů tun, přičemž Peking loni spotřeboval bezmála pět miliard tun suroviny, u jiných mezinárodních odběratelů vzrostl o 30,8 milionu tun. Celkově poklesl australský vývoz do Číny o 62 procent, v současnosti se ale ukazuje, že zatímco Austrálie dokázala rozkývanou ekonomickou loď vyrovnat, Peking se dostal do složitější pozice.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.