Česká národní banka by měla investovat do akcií až padesát procent devizových rezerv a rovněž zvýšit nákupy zlata, prohlásil člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl během přednášky na Vysoké škole ekonomické. Tímto způsobem by chtěl zvýšit zhodnocení devizových rezerv, které centrální banka spravuje. „Chci dlouhodobě ziskovou ČNB, proto potřebujeme především zvýšit výnos z devizových rezerv a snížit náklady,“ sdělil HN Michl.

Část zisků by centrální banka podle něj posílala státu, který by zřídil svůj investiční fond. Ten by následně spravovala opět centrální banka. „Pokud by se na nich dalo v příštích sto letech vydělat například v průměru pět a více procent ročně a ČNB by byla zisková, pak by se z dividendy dal financovat schodek penzijního systému,“ říká Michl. Roční dividenda by podle něj mohla být v průměru přes sto miliard korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se