Poprvé v historii usedne v čele Univerzity Karlovy žena. V tajné volbě zvítězila v pátek lékařka Milena Králíčková a rektorkou se stane od února příštího roku. Ve vedení nejstarší české univerzity vystřídá Tomáše Zimu, který po dvou volebních obdobích znovu kandidovat nemohl. Králíčková přebírá instituci, která je na jedné straně svázaná tradicí a četností názorů a na druhé potřebuje zásadní změny. 

V tajné volbě, na které bylo přítomno 69 členů akademického senátu, Králíčková získala 55 hlasů a porazila tak jediného protikandidáta, historika Michala Stehlíka. Univerzitu by měla vést do roku 2026 poté, co ji do funkce jmenuje prezident republiky. Králíčková chce usilovat o větší zviditelnění Univerzity Karlovy na mezinárodním poli, podporovat míní zejména vědecký výzkum na všech fakultách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.