Vstup do eurozóny není za této právě se rodící koaliční vlády reálně stihnutelný, nicméně firmy by mohly vést v eurech platební styk se státem, řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka Radiožurnálu. Bohužel neupřesnil, co přesně to znamená. 

Vést účetnictví v eurech (nebo jakékoliv jiné vhodné měně) nikdo firmám v zásadě nezakazuje. Jen to v praxi k ničemu není. Protože každá firma, která má příjem v jiné měně, než je koruna, musí neustále řešit přepočet na českou měnu a vypořádat se se změnami kurzu. Pokud je firma plátcem daně z přidané hodnoty, pro kterou jsou důležitější jiné údaje, než jaké jsou nutné pro účetnictví, potom se nevyhne paradoxní situaci, kdy musí přepočítávat pro každou daň či ocenění majetku různou úroveň kurzu měny. Možnost jednat se státem v eurech by proto byla pro firmy obrovská úleva. Pokud ale nebude možné danit v cizí měně, pak se zákonodárce musí vyjádřit například k tomu, jak se veškeré účetnictví přepočítá do korun. Protože koruna může v průběhu jednoho roku změnit kurz vůči euru i o deset procent. A to by se už na výsledku daní hodně projevilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.