Pokud by Česko následovalo příkladu Itálie nebo Spojených států a začalo by požadovat, aby se do práce dostali jen lidé očkovaní proti covidu-19, narazí na příliš ochranářskou legislativu. Přesto podle právníků oslovených Hospodářskými novinami existuje způsob, jak si zaměstnavatel může u některých profesí očkování vynutit. Na druhou stranu rozšířená pozitivní motivace zaměstnanců finančními bonusy a dalšími benefity k tomu, aby se nechali dobrovolně očkovat, naráží na rozpor s tuzemským zákoníkem práce.

Bonus, nebo výpověď

Americká Citibank nedávno oznámila, že zaměstnanci, kteří do 8. prosince prokážou aplikaci vakcíny, dostanou bonus 200 dolarů. Naopak na ty, kteří očkovací certifikát nepředloží do 14. ledna, čeká výpověď. Nařízení se dotýká zhruba 65 tisíc zaměstnanců. „Tento postup zahrnuje pouze zaměstnance ze skupiny City pracující v USA a vychází z vládního nařízení, aby jednotlivci a společnosti spolupracující s americkou vládou byli plně očkováni,“ říká mluvčí české pobočky Citibank Lucie Polívková s tím, že v tuzemsku banka v tuto chvíli podobné opatření nezvažuje.

Zavedení povinnosti podrobit se očkování odmítly i všechny ostatní oslovené finanční ústavy. „Proočkovanost v jednotlivých zaměstnaneckých týmech spořitelny se pohybuje mezi 70 a 90 procenty a stále přirozeně stoupá. Motivaci k očkování nezvyšujeme benefity, ale kontinuální informační kampaní,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

V otázce motivace k aplikaci vakcíny se ovšem přístupy tuzemských bank liší. Zatímco Fio banka, Air Bank nebo NN pojišťovna nezvažují, že by očkované odměňovaly, například skupina ČSOB dává volno navíc.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se