Pokud by Česko následovalo příkladu Itálie nebo Spojených států a začalo by požadovat, aby se do práce dostali jen lidé očkovaní proti covidu-19, narazí na příliš ochranářskou legislativu. Přesto podle právníků oslovených Hospodářskými novinami existuje způsob, jak si zaměstnavatel může u některých profesí očkování vynutit. Na druhou stranu rozšířená pozitivní motivace zaměstnanců finančními bonusy a dalšími benefity k tomu, aby se nechali dobrovolně očkovat, naráží na rozpor s tuzemským zákoníkem práce.

Bonus, nebo výpověď

Americká Citibank nedávno oznámila, že zaměstnanci, kteří do 8. prosince prokážou aplikaci vakcíny, dostanou bonus 200 dolarů. Naopak na ty, kteří očkovací certifikát nepředloží do 14. ledna, čeká výpověď. Nařízení se dotýká zhruba 65 tisíc zaměstnanců. „Tento postup zahrnuje pouze zaměstnance ze skupiny City pracující v USA a vychází z vládního nařízení, aby jednotlivci a společnosti spolupracující s americkou vládou byli plně očkováni,“ říká mluvčí české pobočky Citibank Lucie Polívková s tím, že v tuzemsku banka v tuto chvíli podobné opatření nezvažuje.

Zavedení povinnosti podrobit se očkování odmítly i všechny ostatní oslovené finanční ústavy. „Proočkovanost v jednotlivých zaměstnaneckých týmech spořitelny se pohybuje mezi 70 a 90 procenty a stále přirozeně stoupá. Motivaci k očkování nezvyšujeme benefity, ale kontinuální informační kampaní,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

V otázce motivace k aplikaci vakcíny se ovšem přístupy tuzemských bank liší. Zatímco Fio banka, Air Bank nebo NN pojišťovna nezvažují, že by očkované odměňovaly, například skupina ČSOB dává volno navíc.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.