S 1. listopadem uplynulo třicet let od začátku kuponové privatizace, i po té době stále to kontroverzního způsobu odstátnění hospodářského majetku státu. Nebyl to přitom jediný způsob odstátnění. Některé velké podniky (Telecom, Škoda) byly prodány přímým zájemcům, což bylo retrospektivně ve světle toho, jak dopadla řada podniků vlastněná fondy jakožto faktickými vítězi kuponové privatizace, vlastně dobře. Nakonec zůstala v rukou státu jen malá část podniků, a to zejména ze strategických důvodů (ČEZ) nebo z důvodů, že privatizace drhne (spor o ochrannou známku Budvaru).

Nepřekvapí tedy příliš, že se tu a tam spekuluje o tom, zda se nezbavit i zbývajícího majetku ve vlastnictví státu. V posledních měsících spekulace o možné doprivatizaci části aktiv stále vlastněných státem oživil kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura z ODS, který ještě v srpnu nadhodil myšlenku parciální privatizace Českých drah nebo České pošty. Bylo to sice míněno s primárním úmyslem zefektivnit jejich činnost a možná i s úmyslem rozpohybovat skomírající pražskou burzu (obojí by bylo dobře), nikoliv s úmyslem vylepšovat příjmy rozpočtu, ale opět se tím probudily spekulace, že by nově vznikající vláda mohla ke znovunastartování prodeje státního majetku přistoupit s cílem aspoň o něco vylepšit katastrofální stav veřejných financí.

Přitom je to absolutní nesmysl, a to nejméně ze dvou důvodů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.