To jméno si již pamatuje málokdo, byť bylo počátkem devadesátých let symbolem úspěchu, ale také privatizačních triků. V roce 1992 se Vratislav Čekan nejdříve stal zachráncem fotbalové Viktorie Žižkov, aby se pouhý rok poté zapsal jako největší dlužník Fondu národního majetku (FNM). Nezaplatil tehdy za zprivatizovaný majetek, který obratem převedl dál, a z bank na něj vytáhl stamilionové úvěry. Policejní vyšetřování ustál a skoro třicet let o něm nebylo příliš slyšet.

To se změnilo až nyní. Obvodní soud pro Prahu 7 tento čtvrtek rozhodl, že má příštích pět let strávit ve vězení. S historkami o svém úspěšném podnikání v hluboké minulosti a schopností zhodnotit svěřené peníze či zprostředkovat výhodné obchody totiž z lidí vylákal více než 13 milionů korun. Skutečná suma je zřejmě mnohem vyšší, řada poškozených se totiž do řízení vůči Čekanovi nepřihlásila.

Ti, kteří před soudem svědčili, hovořili o Čekanově neuvěřitelném charismatu a schopnosti je přesvědčit, aby mu dál a dál peníze na – jak se u soudu ukázalo neexistující – obchody se zlatem, bitcoiny, plynem či bednami plnými iráckých dinárů půjčovali. V té době už měl přitom na sobě exekuce zhruba za 25 milionů korun.

„Normální člověk se zeptá: Tys mu půjčil jen na ten jeho ksicht? Ale pan Čekan je velmi schopný rétor, který velmi dobře ví, co dělá,“ vysvětlil podnikatel Tomáš J., který je majitelem několika firem v Česku a Německu se stamilionovými obraty. Jeho Čekan připravil o více než tři miliony korun.

Viktorka, formule 1 a dluh z privatizace

Počátkem devadesátých let se tehdy osmatřicetiletý Čekan vrátil z desetileté emigrace a zapůsobil jako zjevení: V roce 1992 odkoupil fotbalovou Viktorii Žižkov a zadlužený třetiligový klub, který mířil k bankrotu a do divize, díky svým penězům vrátil do první ligy. A v roce 1994 dokonce přivedl k vítězství v domácím poháru.

Pověst úspěšného miliardáře živil i tím, když líčil, jak se jako chudý emigrant vypracoval v Německu na majitele velké pojišťovací společnosti a prodejce hypotečních úvěrů se čtyřmi tisíci zaměstnanci. Či koupí třetinového podílu ve stáji formule 1 Lotus.

Zapojil se i do čerstvě spuštěné privatizace, když jeho společnost Intercom v listopadu 1992 za 305 milionů korun odkoupila od Fondu národního majetku (FNM) státní podnik Elektroodbyt. Jenže za něj nikdy nezaplatila. To Čekanovi ovšem nebránilo v tom, aby majetek Elektroodbytu rozprodal a na zbylé jeho nemovitosti si nabral stamilionové úvěry.

Například počátkem roku 1993 prostřednictvím Intercomu přímo na sebe převedl Beethovenův dům na Malé Straně v Praze za účetní cenu 6,7 milionu. Tu také nezaplatil, ale na dům si vzápětí vzal od České spořitelny úvěr ve výši 140 milionů.

Čekan pak dlouho figuroval jako největší dlužník FNM, který na něj podal trestní oznámení pro podvod. Policie však případ odložila. Argumentovala tím, že by se muselo prokázat, že Čekan od počátku věděl, že nezaplatí. A to se prý nepodařilo. Čekan navíc tvrdil, že sám byl oklamán, protože podnik byl v horším stavu, než jej fond prezentoval, a chtěl nejdříve slevu nejméně 219 milionů korun, a dokonce pak začal požadovat, aby mu bylo zaplaceno 808 milionů korun za újmu, která mu údajně postupem FNM vznikla. I přesto, že jen na zástavách nemovitostí Elektroodbytu podle týdeníku Respekt získal z bank úvěry přesahující 370 milionů korun.

Poté na více než dvacet let zmizel z veřejného prostoru a jeho jméno se objevilo jen sporadicky. A to v případech, kdy se například vzpomínalo na minulost žižkovské Viktorky či připomínaly neúspěšné příběhy z privatizace.

Vlak zlata ve Švýcarsku

První únorový týden se ale Čekanovo jméno objevilo na přehledu jednání Obvodního soudu pro Prahu 7. Před senátem, vedeným soudcem Františkem Noskem, čelil obžalobě z podvodů. Policie se případem začala zabývat před dvěma lety. V březnu 2023 totiž podal na Čekana trestní oznámení pražský lékař Jan F., ze kterého bývalý podnikatel vylákal celkem 1,8 milionu korun.

Lékař peníze poslal na účet jeho tehdejší firmy Galindera. Policisté začali prověřovat její účetnictví a zjistili, že peníze jí přitekly od více lidí. Vyšetřovatelé došli k sumě skoro sedm milionů korun.

Je přitom pravděpodobné, že poškozených je mnohem víc a raději peníze odepsali, než aby se chlubili, jak Čekanovi uvěřili. Či stále ještě doufají, že jim zaplatí. Příkladem je David M., který servisoval Čekanova vozidla Mercedes. Od něj si muž půjčil 800 tisíc, které nevrátil. „Věří, že mu peníze vrátí, a v současné době se necítí jeho jednáním poškozen a k trestnímu řízení se jako poškozený nepřipojuje,“ sepsali policisté.

Lékař Jan F. znal Čekana patnáct let. Na doporučení kolegy začal pečovat o jeho manželku a s podnikatelem se částečně sblížil – ten za ním občas zašel do lékařského pokoje „na kafíčko“. A hýřil historkami, jak je úspěšný podnikatel – vlastnil Viktorku a stýká se s důležitými lidmi včetně Miloše Zemana a Andreje Babiše –, či že obchoduje s arabskými šejky, diamanty, zlatem nebo ropou. „Tvářil se solventně, třeba mu 'náhodou' přede mnou vypadla peněženka a v ní bylo dvacet tisíc,“ popisoval Jan F. před soudem.

Koncem roku 2019 mu prý Čekan nabídl, jestli se nechce zapojit do jeho obchodů a případně vydělat. „Říkal, že ve Švýcarsku stojí vlak plný zlata, že jeden vagon se musí odstranit, aby nepřekážel.“

Lékař nadvakrát poslal 1,5 milionu – prakticky veškeré volné peníze. Místo aby je Čekan vrátil, začal požadovat další. „Volal, že je covid, že se zasekly v bance, že je potřeba dát další peníze. A když mu je nepošlu, tak přijdu úplně o všechno,“ popisoval, proč po několika měsících poslal Čekanovi další čtvrt milionu korun. Čekan se pak odmlčel a Jan F. se potom rozhodl podat trestní oznámení. „Byl to obrovský herec, věřil jsem mu, jeho rodině jsem jako lékař pomáhal.“

Jídlo v restauraci zadarmo

O více než milion korun připravil Čekan majitele restaurace poblíž Vyšehradu Michala K. Tomu zpočátku imponovalo, že si v jeho podniku Čekan udělal zázemí pro obchodní schůzky, na nichž se často střídaly i VIP osoby. Mezi nimi například vlivný právník a předseda České unie sportu Miroslav Jansta či exministr školství Marcel Chládek.

S Janstou ho Čekan i seznámil. A naznačil, že by mu mohl pomoci s jeho snem získat dotaci na hřiště pro americký fotbal, v němž se restauratér angažuje. Jansta tvrdí, že ho na schůzku pozval Čekan, který ho nenadále zavolal. A to právě kvůli Michalu K., prý jestli by mu mohl pomoci právě s vysněným hřištěm. „Ale to nebylo vůbec reálné,“ říká s tím, že to byla jediná a nepříliš dlouhá schůzka.

Když pak Čekan Michala K. požádal o zřízení otevřeného účtu, tedy že útratu v restauraci uhradí dodatečně, až mu vyjdou rozjednané obchody, vyhověl mu. A dokonce mu pravidelně půjčoval – většinou prý násobky 80 tisíc korun –, aby měl na dokončení rozjednaných obchodů.

„Vždy mluvil o něčem jiném. Jednou letěl do Švýcarska vyzvednout bitcoiny, pak jel zase autem pro ropu.“ I on půjčoval další a další peníze, i když mu Čekan ty dříve půjčené s různými výmluvami nevracel.

„Byl jsem v pasti, říkal, že když neposkytnu další peníze, přijdu o všechno. Byl v tom hrozně dobrej, přesvědčivej, člověk se chytal i té malé šance. Vždy komunikoval a volal, proč to nedopadlo,“ vzpomínal Michal K. před soudem. A popisoval, jak mu Čekan třeba posílal fotografie velkých beden, které údajně byly plné iráckých dinárů. Celková sekera za útratu byla podle něj 600 tisíc korun, podobnou sumu mu napůjčoval ze svých peněz.

Již zmíněný Chládek zase propojil Čekana s podnikatelem Tomášem J., aby využil Čekanovy zkušenosti a kontakty při získávání zakázek v Německu. Krátce poté, co mu vyplatil zálohu 650 tisíc korun, začal Čekan Tomáše J. žádat o půjčky, aby mohl dokončit rozdělané obchody. Ten mu poskytl celkem přes tři miliony korun.

„Oháněl se Babišem a dalšími politiky. Miliarda byla jeho norma. Vždy vysvětloval, proč mu to nevyšlo. Když mi po urgencích začal posílat fotky a videa peněz, které jsou naskládané na paletách, tak jsem věděl, že je vše špatně,“ popisuje Tomáš J. Sám se původně jako poškozený nechtěl přihlásit, ale nakonec to udělal, aby si ztrátu mohl zanést do účetnictví.

Čekan požádal, ať jednání probíhá v jeho nepřítomnosti. Jeho obhájkyně Kristína Tisová se pak soud snažila přesvědčit, že případ nepatří před trestní senát, ale poškození mají vrácení půjček vymáhat v civilním řízení. Je totiž prý jejich chyba, že Čekanovi naletěli. „To, že mu peníze poskytovali, byla jejich neopatrnost. Nezajímali se, jak budou zajištěny, ani o konkrétní informace o osobě pana Čekana,“ uvedla s tím, že nebylo ani prokázáno, že Čekan od počátku věděl, že peníze nevrátí.

To ale soudce Nosek odmítl. Poukázal na to, že od počátku bylo zjevné, že rozjednané obchody buď vůbec neexistují, nebo byly v takové fázi, že se nedalo čekat, že se uskuteční. A poukázal, že když si uvedené peníze půjčoval, zamlčel, že čelí řadě exekucí ve výši přes 25 milionů korun. „Kdyby jim to řekl, tak by mu nic nepůjčili,“ konstatoval.

Upozornil i na to, že peníze, které poslali poškození společnosti Galindera, sloužily podle výpisu z účtů na jeho nákladný život. „Používal je jen pro svou potřebu – sushi bar, Kaufland, benzinka, McDonalds,“ vypočítával soudce, když Čekana odsoudil na pět let do vězení a přikázal uhradit škodu šest milionů.

Je ale otázka, jak bude i vzhledem k exekucím dobytná. Udělil mu navíc souhrnný trest – připočetl totiž rok staré odsouzení, kdy Krajský soud v Brně udělil Čekanovi tříletou podmínku za podvod, kdy vylákal sedm milionů korun na zprostředkování nákupu kamenolomu. A poukázal i na to, že u Čekana není žádná sebereflexe. „I v rámci svého výslechu před soudem uváděl, že tento týden všechny peníze i prostředky dostane a že je vrátí,“ konstatoval Nosek.

Verdikt není pravomocný, Čekanova advokátka se na místě odvolala. A na tom, že je nevinen, trvá i Čekan. „Nikdy jsem nikomu nezůstal nic dlužen. Nemluvte o podvodech, když nevíte, o co jde,“ sdělil po telefonu HN s tím, že odvolací soud jej určitě očistí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist