V Bavorsku se první novodobé úvahy o nutnosti proměny převážně smrkových lesů na pestřejší začaly objevovat už v osmdesátých letech minulého století. Se skutečně systematickou změnou ale začali za hranicemi v devadesátých letech. Už tehdy si bavorští lesníci a vědci uvědomovali, že blížící se klimatickou změnu a s ní spojená sucha a oteplení smrkové monokultury nemohou přežít. „U nás k tomu přispěly velké vichřice, které v devadesátých letech lesy značně poničily. I tak lze ale říci, že jsme zaspali, protože první myšlenky, že je třeba naše lesy učinit odolnějšími a pestřejšími, se datují už na konec 19. a začátek 20. století,“ řekl profesor a lesní expert Thomas Knoke z Technické univerzity v Mnichově. Rozhovor HN poskytl v první polovině listopadu na vídeňské konferenci o budoucnosti lesů ve střední Evropě.

HN: V Německu bylo v uplynulých letech množství kvůli kůrovci těženého dřeva na hektar zhruba poloviční než v Česku. Bavorské státní lesy dokonce těžily násobně méně postiženého dřeva než Lesy ČR. Mnozí čeští experti říkají, že právě Bavorsko zvládlo kalamitu a nástup klimatické změny v lesích mnohem lépe než Česko. Čím to, když klimatické podmínky jsou u nás a u vás tak podobné?

Tady bude více faktorů, neexistuje žádný jediný jednoduchý. Klimatické podmínky v naší oblasti skutečně nejsou tak odlišné od České republiky. Máme ale hodně vyšších nadmořských výšek, kde zatím dostatečně prší a teploty nejsou tak vysoké. Podmínky pro smrky tedy nejsou tak zlé jako například v severních a východních částech Německa, kde jsou škody v jehličnatých lesích mnohem vyšší, například v dolním Sasku. Závisí to také na majitelích, v našich veřejných lesích nejsou objemy těžby a škod tak vysoké jako v soukromých a už dále nerostou. Ve státních lesích se začalo se zásahy včas, souhrn těžby dřeva na hektar nenarostl do velkých hodnot a lesy jsou nyní méně zranitelné. Navíc proměnu takových lesů na smíšené, se zastoupením více druhů zejména listnatých stromů, státní lesníci zahájili už před třiceti až čtyřiceti lety a dnes je rozmanitost druhů stromů ve veřejných lesích na dobré úrovni.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.