V Bavorsku se první novodobé úvahy o nutnosti proměny převážně smrkových lesů na pestřejší začaly objevovat už v osmdesátých letech minulého století. Se skutečně systematickou změnou ale začali za hranicemi v devadesátých letech. Už tehdy si bavorští lesníci a vědci uvědomovali, že blížící se klimatickou změnu a s ní spojená sucha a oteplení smrkové monokultury nemohou přežít. „U nás k tomu přispěly velké vichřice, které v devadesátých letech lesy značně poničily. I tak lze ale říci, že jsme zaspali, protože první myšlenky, že je třeba naše lesy učinit odolnějšími a pestřejšími, se datují už na konec 19. a začátek 20. století,“ řekl profesor a lesní expert Thomas Knoke z Technické univerzity v Mnichově. Rozhovor HN poskytl v první polovině listopadu na vídeňské konferenci o budoucnosti lesů ve střední Evropě.

HN: V Německu bylo v uplynulých letech množství kvůli kůrovci těženého dřeva na hektar zhruba poloviční než v Česku. Bavorské státní lesy dokonce těžily násobně méně postiženého dřeva než Lesy ČR. Mnozí čeští experti říkají, že právě Bavorsko zvládlo kalamitu a nástup klimatické změny v lesích mnohem lépe než Česko. Čím to, když klimatické podmínky jsou u nás a u vás tak podobné?

Tady bude více faktorů, neexistuje žádný jediný jednoduchý. Klimatické podmínky v naší oblasti skutečně nejsou tak odlišné od České republiky. Máme ale hodně vyšších nadmořských výšek, kde zatím dostatečně prší a teploty nejsou tak vysoké. Podmínky pro smrky tedy nejsou tak zlé jako například v severních a východních částech Německa, kde jsou škody v jehličnatých lesích mnohem vyšší, například v dolním Sasku. Závisí to také na majitelích, v našich veřejných lesích nejsou objemy těžby a škod tak vysoké jako v soukromých a už dále nerostou. Ve státních lesích se začalo se zásahy včas, souhrn těžby dřeva na hektar nenarostl do velkých hodnot a lesy jsou nyní méně zranitelné. Navíc proměnu takových lesů na smíšené, se zastoupením více druhů zejména listnatých stromů, státní lesníci zahájili už před třiceti až čtyřiceti lety a dnes je rozmanitost druhů stromů ve veřejných lesích na dobré úrovni.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se