Stojí svět na prahu změny stávajícího převládajícího modelu hospodářské politiky, kdy expanzivní fiskální politika je financována centrálními bankami v prostředí nízké inflace a nízkých úrokových sazeb? Urychlí inflace, vyšší sazby, neudržitelné veřejné finance a nízký růst transformaci české ekonomiky?

Inflace v USA je nejvyšší za 30 let. V řadě chudších zemí Evropy již překročila 10 procent, v Česku překročila šest procent. Původní odhady, že se bude jednat jen o krátkodobý jev související s postcovidovým oživením jsou v řadě případů revidovány. Stále zřetelněji je slyšet, že vyšší inflace nás bude provázet příštích několik let. Další vlny nákazy způsobují další poruchy dodavatelských řetězců, obyvatelstvo dostává covidovou pomoc, ale není schopno ji utrácet za služby, poptávku orientuje na zboží, kterého je nedostatek. A navíc v oficiálních statistikách míry inflace není nijak zohledněno enormní nafouknutí cen různých aktiv, jako jsou nemovitosti či akcie. Otázkou je, jak dlouho svět v prostředí vyšší inflace setrvá. Evropská komise je optimistická a předpokládá vrchol inflace v první polovině roku 2022. Mírná inflace je pro ekonomiku příznivá. Vysoká inflace naopak podkopává nabídku, způsobuje ochromení výroby a vede ke snížení hospodářského růstu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.