Turecko se ocitlo na pokraji hospodářského kolapsu. Země je přitom s ohledem na velikost své ekonomiky i počet obyvatel velice důležitým členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Hlavním důvodem je politika, kterou od svého druhého zvolení v srpnu roku 2018 provádí autokraticky vládnoucí prezident Recep Tayyip Erdogan.

Přestože v zemi řádí více než dvacetiprocentní inflace a kurz turecké liry od počátku roku zeslábl skoro o polovinu, je Erdogan doslova posedlý snižováním úrokových sazeb. Přitom situace velí použít nástroj přesně opačný – zpřísňovat měnovou politiku, což nyní po celém světě kvůli rostoucí inflaci dělají mnohé centrální banky.

Úroky jsou zlo, které činí bohaté ještě bohatšími a chudé ještě chudšími,“ prohlašuje prezident Erdogan, který je přesvědčen, že levnější peníze pomohou urychlit tempo hospodářského růstu, podpoří vývoz a tím přispějí k vytváření tolik potřebných pracovních míst. Proto tlačí tureckou centrální banku k politice mírnějších sazeb, a kvůli tomu dokonce během uplynulých dvou a půl let neváhal vyměnit tři její guvernéry.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.