Až dvacátý sjezd čínské komunistické strany v listopadu 2022 zvolí potřetí v řadě generálním tajemníkem osmašedesátiletého čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, završí se proces budování kultu osobnosti a soustředění moci, jaký v současném světě nemá obdoby. Během roku 2021 udělal Si řadu kroků k tomu, aby v čínských dějinách stanul po boku „Velkého kormidelníka“, zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. Proto ho můžeme označit za jednoho z vítězů roku.
Čínské vedení zkrotilo velké technologické firmy, podmanilo si Hongkong a ve školních osnovách se vedle Maa definitivně usadilo učení „Strýčka Siho“. Ani náznakem se v čínské politice neobjevuje nikdo, kdo by vůdčí roli současného prezidenta zpochybnil. „Hledám známky něčeho takového, jako je opozice vůči Simu, ale nic není vidět,“ řekl v červenci v rozhovoru pro HN harvardský historik a specialista na Čínu Ross Terrill.
Vpravdě historické bylo listopadové zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které přijalo teprve třetí historickou rezoluci za sto let existence strany. Staví Si Ťin-pchinga na roveň Mao Ce-tunga a reformátora Teng Siao-pchinga – v některých ohledech i nad ně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.