Komunistická strana Číny slaví sto let v době, kdy roste mezinárodní moc Pekingu. Hlavní město asijské velmoci hostilo například delegaci afghánského hnutí Tálibán den poté, co s čínskými diplomaty jednala náměstkyně amerického ministra zahraničí. Vztahy s USA, poznamenané celní válkou, má oživit nový čínský velvyslanec ve Washingtonu. Vše je pečlivě řízené prezidentem Si Ťin-pchingem, který si vybudoval ojedinělé postavení a srovnává se se zakladatelem komunistické Číny Mao Ce-tungem.  

„Prezident Si nemůže být novým Maem,“ říká v rozhovoru pro HN americký historik australského původu Ross Terrill. Tvrdí, že čínskému vůdci jde hlavně o to, aby si Peking vybudoval ve světě vlastní impérium a nastavil mezinárodní vztahy podle svého.

HN: Prezident Si Ťin-pching se chce zařadit do dějin vedle zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. Může kvůli tomu udělat něco tak zásadního, jako třeba připojit silou Tchaj-wan?

Částečně to je pravda, chce se dostat na čelné místo dějin. Ale Čína nepotřebuje a ani nemůže vstřebat dalšího Maa. Si je dalším autoritářským vládcem, který se musí vyrovnat s marxismem, jemuž se jako politické filozofii založené na třídním boji v poslední době v Číně vyhýbali. Naopak leninismus se může změnit v něco, jako je tradiční autoritářství, které zná Čína tisíce let. Si má velké ambice, ale připojit násilně Tchaj-wan by způsobilo velký chaos a Čína by nebyla schopna ostrov snadno ovládnout. Si ale rozšiřuje svůj vliv způsobem, o němž si třeba Teng Siao-pching (čínský vůdce z konce 70. a 80. let minulého století – pozn. red.) ani nemohl nechat zdát. Například ze Srbska udělal takovou poloviční kolonii v Evropě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.