Jako první si bere slovo Ludvík. „Vítáme vás na finále robosoutěže pro studenty středních a vysokých škol,“ zahajuje humanoidní robot 13. ročník akce pořádané Elektrotechnickou fakultou ČVUT. Posluchárna je plná soutěžních týmů. Sedím ve druhé řadě a přede mnou stojí dráha, na které spolu budou roboti jednotlivých družstev soupeřit. Celkem 37 robotů ze stavebnice Lego Mindstorms má tentýž úkol. Musí autonomně projet rovnou dráhu s proměnlivým sklonem a na své plošině udržet vozík. Hlavní roli letošního ročníku, který organizátoři pojmenovali ROBO číšník, totiž hraje rovnováha.

„Všichni měli stejnou stavebnici, ale šlo o to, jak velkou práci si s ní dali. Roli hrála konstrukce robota i naprogramování. Vidíte, Jehněčí křidélka mají namontovaný senzor, kterým robot pozná, že se blíží ke kraji dráhy. Tyhle vychytávky často rozhodnou,“ říká mi ze třetí řady posluchárny vítěz jednoho z minulých ročníků Filip Kirschner, jehož firma Applifting patří ke sponzorům soutěže.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.