Až miliardy mohou Česku přinést mezinárodní pravidla o daních. Příjmy českého rozpočtu totiž nejsou závislé jen na tom, jaké jsou nastaveny domácí daňové zákony. V příštích letech je může ovlivnit také globální daň, která byla schválena po dlouhých čtyřech letech. Roli mohou rovněž hrát i takzvané převodní ceny. Informace o nich přinášíme v dalším dílu seriálu, který HN připravují s poradenskou společností V4 Group.

Zisky nadnárodních digitálních gigantů jsou už několik let tématem mezinárodních debat o rozdělení daní. Přestože společnosti jako Google nebo Facebook vytvářejí své zisky po celém světě, daně platí takřka výhradně v zemi, kde mají svá sídla.

Přichází celosvětová daň

Napravit to měla takzvaná digitální daň, která měla zdanit jen velké internetové firmy. Na konci loňského roku však dostala přednost takzvaná globální daň. Jejím cílem je zdanění zisků nadnárodních společností v těch zemích, kde uskutečňují své příjmy, a ne pouze v zemích, kde mají své sídlo. „Příkladem jsou takzvané daňové ráje nebo země, kde jsou daňové systémy výrazně výhodnější než jinde,“ popisuje partner společnosti V4 Group Michal Jelínek.  Příkladem může být Irsko, kde mají sídlo Facebook nebo Google. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.