Až miliardy mohou Česku přinést mezinárodní pravidla o daních. Příjmy českého rozpočtu totiž nejsou závislé jen na tom, jaké jsou nastaveny domácí daňové zákony. V příštích letech je může ovlivnit také globální daň, která byla schválena po dlouhých čtyřech letech. Roli mohou rovněž hrát i takzvané převodní ceny. Informace o nich přinášíme v dalším dílu seriálu, který HN připravují s poradenskou společností V4 Group.
Zisky nadnárodních digitálních gigantů jsou už několik let tématem mezinárodních debat o rozdělení daní. Přestože společnosti jako Google nebo Facebook vytvářejí své zisky po celém světě, daně platí takřka výhradně v zemi, kde mají svá sídla.
Přichází celosvětová daň
Napravit to měla takzvaná digitální daň, která měla zdanit jen velké internetové firmy. Na konci loňského roku však dostala přednost takzvaná globální daň. Jejím cílem je zdanění zisků nadnárodních společností v těch zemích, kde uskutečňují své příjmy, a ne pouze v zemích, kde mají své sídlo. „Příkladem jsou takzvané daňové ráje nebo země, kde jsou daňové systémy výrazně výhodnější než jinde,“ popisuje partner společnosti V4 Group Michal Jelínek. Příkladem může být Irsko, kde mají sídlo Facebook nebo Google.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.