Před týdnem Kazachstán vypadal jako oáza stability a modernity ve Střední Asii. Od neděle však zemí zmítají nepokoje, dav v největším městě Almaty ve středu dobyl a podpálil radnici, vydrancoval kanceláře vládnoucí strany Nur Otan. Demonstranti skandovali Šal, ket!, tedy Dědo, odejdi!. Mají tím na mysli bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který před dvěma lety formálně odešel do penze, ale podle většiny obyvatel nadále kontroluje dění v zemi. Největší protesty v dějinách moderního Kazachstánu vyvolal konec regulovaných cen zkapalněného plynu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se