Vedení rakouské realitní skupiny Immofinanz nedoporučilo akcionářům přijmout nabídku konkurenční společnosti S Immo AG. Ta ve snaze zvýšit svůj podíl ze současných 14,2 procenta takřka na 25 procent nabídla akcionářům, že jim zaplatí 23 eur za akcii. To se manažerům Immofinanz, která za první tři čtvrtletí loňského roku vykázala čistý zisk takřka 300 milionů eur, tedy v přepočtu přes sedm miliard korun, zdá málo.

Vedle S Immo má o firmu zájem i český miliardář Radovan Vítek. Jeho skupina CPIPG už v Immofinanz vlastní přes 21 procent akcií a nyní se snaží podnik zcela ovládnout. Akcionářům nabízí 21,20 eura za akcii. 

„Nabídková cena přibližně za čtvrtinový podíl, na který se společnost S Immo zaměřuje, je zřetelně nižší než prémie zaplacená za srovnatelné transakce v evropském realitním sektoru,“ uvedli k nabídce Vítkovy konkurence členové představenstva společnosti Immofinanz Dietmar Reindl a Stefan Schönauer.

Akcie Immofinanz jsou na burzách ve Vídni a ve Varšavě. Jejich cena se aktuálně pohybuje kolem 22,5 eura za akcii. Její portfolio tvoří především maloobchodní a kancelářské budovy. V Česku Immofinanz patří třeba obchodní dům Vivo v pražské Hostivaři. Celkem skupina vlastní 210 nemovitostí v hodnotě zhruba pěti miliard eur.

Spojit Immofinanz a S Immo bylo dlouhodobým cílem finančníka Ronnyho Pecika, který Immofinanz v poslední době řídil. Místo fúze ovšem došlo na křížové vlastnictví. Immofinanz vlastní v S Immo 26,5 procenta. S Immo má naopak zmíněný více než 14procentní podíl v Immofinanzu. Téměř 11 procent v S Immo drží zmíněná Vítkova CPIPG. Pokud by se Čechům podařilo ovládnout Immofinanz, není vyloučené, že se opět vrátí na stůl možnost fúze Immofinanz s S Immo.

Vítkova skupina oznámila záměr ovládnout Immofinanz loni v prosinci. Ke stávajícím 21,4 procenta akcií si zajistila právo na dalších více než 10 procent, které vlastní slovenský obchodník Peter Korbačka. Pokud by se Vítkově skupině převzetí společnosti Immofinanz podařilo, bude už nezpochybnitelně středoevropskou realitní jedničkou.