Litevský podnikatel Ricardas Sedinkinas žije na Tchaj-wanu už dva roky. V poslední době má ale pocit, že ho tamní lidé považují téměř za celebritu. „Děje se to všude. Když Tchajwanci zaslechnou, že jsem z Litvy, tak začnou najednou tleskat. Všeobecně jsou Tchajwanci velmi milí, ale toto je bezprecedentní,“ uvedl pro americký deník Washington Post. Další Litevci jsou na tom podobně. Když Tchajwanci zjistí, odkud pochází, tak si s nimi chtějí potřást rukou. Tamní taxikáři od Litevců zase nechtějí ani platit za jízdy. Důvod, který vede Tchajwance k neobvyklému vyjadřování podpory, je Čína a její poslední kroky vůči Litvě.

V listopadu otevřel Tchaj-wan ve Vilniusu své oficiální zastoupení. Zatímco v jiných zemích dosud nesl úřad ve svém názvu jméno tchajwanské metropole, tedy Tchaj-peje, v pobaltském státu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě. To vyvolalo ostrou reakci Číny, která si na ostrovní stát dělá nárok a považuje ho za svou odpadlickou provincii.

Peking už kvůli sporu o název zastoupení rozhodl o omezení obchodu s Litvou. Současně vyvíjí nátlak také na různé evropské společnosti, které v Litvě nakupují součástky pro své výrobky, jež pak vyváží do Číny. Hrozí jim, že je vytlačí ze svého trhu, pokud své aktivity v Litvě neomezí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.