Litevský podnikatel Ricardas Sedinkinas žije na Tchaj-wanu už dva roky. V poslední době má ale pocit, že ho tamní lidé považují téměř za celebritu. „Děje se to všude. Když Tchajwanci zaslechnou, že jsem z Litvy, tak začnou najednou tleskat. Všeobecně jsou Tchajwanci velmi milí, ale toto je bezprecedentní,“ uvedl pro americký deník Washington Post. Další Litevci jsou na tom podobně. Když Tchajwanci zjistí, odkud pochází, tak si s nimi chtějí potřást rukou. Tamní taxikáři od Litevců zase nechtějí ani platit za jízdy. Důvod, který vede Tchajwance k neobvyklému vyjadřování podpory, je Čína a její poslední kroky vůči Litvě.
V listopadu otevřel Tchaj-wan ve Vilniusu své oficiální zastoupení. Zatímco v jiných zemích dosud nesl úřad ve svém názvu jméno tchajwanské metropole, tedy Tchaj-peje, v pobaltském státu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě. To vyvolalo ostrou reakci Číny, která si na ostrovní stát dělá nárok a považuje ho za svou odpadlickou provincii.
Peking už kvůli sporu o název zastoupení rozhodl o omezení obchodu s Litvou. Současně vyvíjí nátlak také na různé evropské společnosti, které v Litvě nakupují součástky pro své výrobky, jež pak vyváží do Číny. Hrozí jim, že je vytlačí ze svého trhu, pokud své aktivity v Litvě neomezí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.