V dnešní superrychlé době sociálních sítí bývá zvykem řešit i principiální otázky na ploše 280 znaků jednoho tweetu a v řádu několika vteřin, eventuálně s podporou křiklavého obrázku. V Evropě se ale tento týden řeší téma, které je v přímém rozporu s rychlým charakterem nynější doby: je to otázka války a míru, otázka života a smrti tisíců lidí. Tradiční studená válka se vrátila v podobě rozhovorů západních spojenců s Ruskem o hrozbě ruské agrese na Ukrajinu a o nehorázných požadavcích Kremlu na Severoatlantickou alianci a na ruské sousedy.

Princip, že každá země si může rozhodovat sama o svém osudu, se právě střetává s principem rozdělení sfér vlivu, v němž žila Evropa od dob vestfálského míru v polovině 17. století do počátku 90. let století minulého. Doba hyperdemokratické korektnosti, která ovládá západní demokracie a kromě jiného je poháněna právě sdílením života online v přímém přenosu, se střetává s tradičním geopolitickým přístupem, jenž se v novější podobě vytvořil v 19. století a v němž političtí lídři, jako je ruský prezident Vladimir Putin, žijí a podle něhož se rozhodují i na konci první čtvrtiny století jednadvacátého.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.