Podivný jev zaznamenala v uplynulém týdnu švédská organizace BRIS, která má na starosti obranu práv dětí. Na operátory jejich tísňových linek se obrátilo nezvykle velké množství dětí a teenagerů s otázkou, zda opravdu vypukne ve Švédsku válka a zda hrozí invaze z ciziny.

Za vlnou neobvyklých dotazů jsou podle pracovnice BRIS Marie Angsellové videa sociální sítě TikTok, která začala švédské uživatele bombardovat v průběhu posledních dní titulky jako Ruský plán pro případ invaze, Rusko bude bombardovat Švédsko, Proč Rusko, já nechci umřít, Teď přijde válka nebo Připravte si jídlo a teplé oblečení.

„Děti mají obavy a otázky, zda bude válka, a zajímá je, co se stane. Často se obávají především toho, jak se věci dotknou jich samotných a jejich blízkých,“ řekla Angsellová deníku Aftonbladet, který na nezvyklý jev upozornil.

O víkendu se na jiné sociální síti, Twitter, rozběhla debata švédských rodičů. Ti byli znepokojení z chování svých dětí, jejichž strach souvisí s tím, jak se v Evropě zhoršila bezpečnostní situace kvůli ruským hrozbám vůči Ukrajině a vůči NATO.

Neutrální Švédsko se také začalo připravovat na možné ruské provokace a vyslalo například vojenské posily na ostrov Gotland v Baltském moři, který je klíčový pro kontrolu lodní dopravy. Švédská vláda zároveň ujišťovala veřejnost i zahraniční partnery, že sice neplánuje okamžitý vstup do NATO, ale nechce se nechat ruskými hrozbami omezit. Kreml nedávno zveřejnil své podmínky vůči NATO, jež zahrnují příslib, že Ukrajina, Gruzie nebo kterýkoliv jiný stát u ruských hranic nevstoupí do Severoatlantické aliance. Proti tomu se zástupci Švédska a Finska ohradili.

O hrozbě možného ruského útoku nyní debatují žáci s učiteli ve školách. Hlavně kvůli videím na sociální síti TikTok, po kterých se švédské děti a teenageři začali bát. TikTok používá 30 procent z nich. „Není divu, sociální síť vlastněná Číňany je perfektní nástroj pro někoho, kdo chce oslabit morálku jiného státu,“ napsala přední britská expertka na obranu Elisabeth Brawová.

Švédsko se před několika lety rozhodlo kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě obnovit povinnou vojenskou službu a zvýšit výdaje na obranu. Hrozba je jasná: Rusko. V případě videí na TikToku není ovšem jejich původce znám. Jsou ale jen dva státy, které by měly kvůli současným politickým vztahům a napětí zájem takto hluboce znejistit švédskou společnost: Rusko a Čína.

Není ani vyloučené, že jde o shodu náhod a za videi nemusí být přímo záměr, i když se to jeví jako méně pravděpodobné. „Je to velmi chytré využití psychologické zbraně, ať už je za tím kdokoliv. Nepřátelé Západu používají jakýkoliv nástroj, který je k dispozici,“ napsala Brawová.

Jak tomuto tlaku čelit, by měla vyřešit nově zřízená Švédská agentura psychologické obrany, která začala fungovat od 1. ledna letošního roku. Jejím úkolem je posílit odolnost obyvatel proti podobným záměrným i nezáměrným útokům. Nyní se čeká, že pracovníci agentury rychle zareagují a vydají doporučení rodičům, školám i psychologům, jak na nový fenomén reagovat.

„Budeme pomocí různých forem komunikace pomáhat populaci, vládním agenturám a dalším organizacím rozeznávat dezinformace a zvyšovat odolnost vůči jejich působení,“ sdělila agentura minulý týden na dotazy HN ještě před objevením nového fenoménu kolem sítě TikTok.

Jisté je, že švédská společnost začala být na podobné zprávy citlivější než dříve. Pozornost minulý týden vyvolalo jak rozmístění vojáků na Gotlandu, tak například zprávy o podezřelých dronech nad švédskými jadernými elektrárnami.

V moderní válce mají psychologické operace určené na oslabení morálky nepřítele velmi důležitou roli. Sociální sítě, které odmítají odpovědnost za obsah po nich šířený, jsou považovány odborníky za výborný nástroj, jak takového efektu dosáhnout. Proto experti oceňují, že Švédsko se rozhodlo pro koncept totální obrany, který by měl čelit i hrozbám plynoucím z psychologických operací.

HN Zimni kampan 2022 banner interni 660x319px

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist