Fed již finanční trh připravuje na zvyšování úrokových sazeb počínaje březnem, zatímco ECB se je chystá držet na technické nule po celý rok. Proč se přístup dvou hlavních světových centrálních bank takto rozchází, když je inflace v obou regionech zvýšená? V eurozóně zakončila rok o pět procent výše v porovnání s rokem 2020 a v USA o sedm procent.

I když obě čísla trhají rekordy, vykazuje cenový vývoj v USA a eurozóně důležité rozdíly. Je známo, že pandemie způsobila nabídkový cenový šok (vzrostly ceny materiálů, zpřetrhaly se globální dodavatelské řetězce), což značně navýšilo výrobní náklady. Tento jev pozorujeme v USA i eurozóně. Ovšem v USA se k této „nabídkově tažené“ inflaci začíná přidávat „poptávkově tažená“ inflace, což pro centrální banku představuje problém, protože taková inflace sama od sebe jen tak neodezní.

Indikací, že se tak děje, je hned několik. Jádrová inflace, která lépe zachycuje domácí cenové tlaky, dosáhla v USA 5,5 procenta, zatímco v eurozóně jen 2,6 procenta. Počet položek ve spotřebitelském koši vykazující nadprůměrný růst je v USA vyšší a stejně tak fiskální impulz. Navíc americký trh práce se rychle utahuje – počet dobrovolných výpovědí je rekordní a dynamika mezd svižná (loni ve třetím kvartále meziročně přes čtyři procenta).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.