Euforie z loňského listopadu je pryč. Ceny kryptoměn od té doby – až na pár výkyvů – klesají a poslední výprodej srazil v pondělí cenu bitcoinu až na hranici 33 tisíc dolarů za kus (asi 717 tisíc korun). V listopadu přitom stál přes 69 tisíc dolarů, tedy milion a půl korun. Podle šéfa poradenské společnosti Altlift Jakuba Jedlinského, který o kryptoměnách vyučuje na pražské VŠE, za to nyní může hlavně vývoj na světových akciových trzích a špatná nálada investorů.

HN: Bitcoin ztratil za několik posledních dní 15 procent hodnoty, oproti maximům z listopadu klesla jeho cena téměř o polovinu. Co za aktuální situací stojí? 

Je za tím myslím fakt, že jsme už dva měsíce v bear marketu („medvědí trh“ je označením pro dlouhodobý a klesající cenový trend – pozn. red.), takže trh je hodně citlivý na jakékoliv negativní zprávy. Stačí se podívat na graf bitcoinu. Vypadá tragicky od půlky listopadu, takže nejde o nic moc překvapivého. V posledních dvou letech jsme měli neustálou monetární expanzi, lidé neměli peníze kam uložit, takže rostly ceny prakticky všeho, snad kromě zlata. A nyní, když se zvyšují úrokové sazby, není jisté, jak rychle porostou, je tu nejistota ohledně ruské invaze na Ukrajinu a tak dále. A tyto peníze odtékají.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se