Slovenský antimonopolní úřad povolil společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka převzít rakouskou realitní firmu Immofinanz. Vítkův podnik měl v lednu v Immofinanz podíl 35,5 procenta a později oznámil, že jej zvýšil na 48,18 procenta. Slovenský úřad ale posuzoval úplné převzetí realitní firmy. Podobně dříve postupoval i český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který spojení podniků rovněž schválil.

Sama Immofinanz počítá s tím, že CPIPG se velmi pravděpodobně pokusí získat v ní většinu. Ve středu ale uvedla, že ani vylepšenou nabídku CPIPG 23 eur za akcii s dividendou nepovažuje za adekvátní. Nabídková cena prý neobsahuje prémii, která by zohlednila, že CPIPG by tak získala nad Immofinanz kontrolu. Nereflektuje podle nich ani zlepšené klíčové údaje v obchodních aktivitách Immofinanz a její hospodářský výhled. CPIPG nabídla odkup akcií Immofinanz za 23 eur koncem ledna. Za stejnou cenu se Immofinanz aktuálně prodává na burze, její hodnota se tak pohybuje kolem 3,2 miliardy eur (77,3 miliardy Kč).

CPIPG a Immofinanz podnikají také na Slovensku. CPIPG v zemi působí v oblasti pronájmu obchodních prostor, Immofinanz například pronajímá kancelářské prostory a v Bratislavě jí patří také nákupní centrum Vivo!.

Slovenský antimonopolní úřad v pravomocném rozhodnutí uvedl, že spojení zmíněných podnikatelů hospodářskou soutěž na slovenském trhu významně nenaruší.

CPI Property Group včera oznámila, že loni předběžně zvýšila konsolidovaný provozní zisk EBITDA o více než šest procent na 360 milionů eur (8,8 miliardy korun). Výrazně vyšší je  i hodnota nemovitostního portfolia, která vzrostla o 27 procent na 13,1 miliardy eur (přes 319 miliard korun). Výsledky jsou neauditované, podrobnou zprávu podnik zveřejní 31. března.

Čistý příjem z obchodních činností se zvýšil zhruba o 11 procent na 384 milionů eur. Čistý příjem z pronájmů se zásluhou akvizic zvýšil o sedm procent na 363 milionů eur, bez akvizic by růst činil 3,3 procenta. 

Vítek je většinovým vlastníkem CPI Property s podílem více než 87 procent. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Vítkův podnik má sídlo v Lucembursku a s jeho akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Kromě Slovenska vlastní nemovitosti i v České republice, Maďarsku, Polsku, v Chorvatsku, ve Švýcarsku, dále ve Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.