Dohledávat jeho majetek v pozemkových knihách nebo se pídit po bankovních kontech je marné a zbytečné. Oficiálně toho totiž ruský prezident Vladimir Putin mnoho nevlastní. I jeho příjem je nižší, než mají někteří jeho ministři. Přesto se předpokládá, že má majetek za desítky miliard dolarů a patří k nejbohatším lidem na světě. Dokázat to lze však obtížně. Nemovitosti, jachty, balíky akcií či umělecké sbírky vlastní přes nastrčené osoby. Čímž se vyhýbá i západním sankcím.

Snaha zjistit, jaké vlastně je bohatství ruského prezidenta, není nová. Trvale poutá pozornost finančních analytiků, představitelů ruské opozice, tajných služeb i novinářů. Samotný fakt, že ruský vládce nosí na zápěstí velice drahé švýcarské hodinky a také má jejich rozsáhlou sbírku, neodpírá si plavbu na přepychové jachtě, totiž ještě nedokazuje, že je multimiliardář.

„Jakýkoliv pokus zjistit Putinovo skutečné jmění je předem odsouzen k nezdaru,“ uvedl v rozhovoru pro britský list The Guardian oligarcha Sergej Pugačov, jenž měl kdysi velice blízko k prezidentovi. Postupně se ale jejich vztah ochladil natolik, že se Pugačovovo podnikatelské impérium, do něhož patřily i dvě velké loděnice, ocitlo v nemilosti daňových a dalších úřadů. Oligarcha proto raději v roce 2011 emigroval a žije převážně v Londýně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se