Bankovní rada České národní banky minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na úroveň pět procent. Zvýšení tentokrát bylo v souladu s očekáváním analytiků, čímž centrální banka konečně potvrdila čerstvě získanou cenu za transparentnost odborného portálu, respektive časopisu Central Banking.

Za posledních devět měsíců zvýšila ČNB úrokové sazby již posedmé, z toho pět zvýšení bylo vyšších než o „obvyklých“ 0,25 procentního bodu. Tempo zvyšování sazeb je tak srovnatelné pouze s měnovou krizí v roce 1997. Jsme tedy i nyní v podobně kritické situaci?

Odpověď jako obvykle není jednoduchá a jako obvykle se bude u jednotlivých ekonomů lišit. Podobně jako v roce 1997 nám dnes roste inflace a ekonomika i dnes vykazuje známky ochabujícího hospodářského růstu. Na druhou stranu tenkrát deficit běžného účtu mířil nad 10 procent HDP (dnes je mezi jedním a dvěma procenty), prudce klesaly devizové rezervy a naopak narůstaly devizové vklady obyvatelstva (dnes jsou devizové rezervy nejvyšší v historii) a růst reálných mezd neodpovídal růstu produktivity práce. Z mého pohledu jsou zde pak ještě dvě další odlišnosti – dnes spíše posilující koruna navzdory válce na Ukrajině a také celkem jednotná monetární (ČNB) a fiskální (vláda) politika. Konflikty mezi premiérem Klausem a guvernérem Tošovským o příčinách zpomalení ekonomického růstu a způsobech, jak jej léčit, tenkrát byly na hlavních stránkách většiny médií.

Obavy z podobné měnové krize jsou tak podle mého názoru zcela neopodstatněné, přesto vidím několik věcí, které ve mně vzbuzují mírné obavy. ČNB chce s rekordní inflací bojovat utlumením domácí poptávky a posílením koruny, což by mělo přinést snížení dynamiky růstu cen energií. Právě prudce rostoucí ceny energií (elektřina, teplo, pohonné hmoty) a zejména nejistota ohledně jejich dostupnosti, ale v kombinaci s výrazně vyššími sazbami při refixaci hypoték mohou zásadním způsobem snížit domácí poptávku. To je sice jedním z cílů ČNB, přestřelení tohoto záměru může však rychle přinést prudké otřesy na trhu nemovitostí a s tím spojené zhoršení úvěrové kvality bankovních knih.

Druhým rizikem pak podle mého názoru je právě zmíněná silnější koruna. Ta sice mírně pomůže s energiemi způsobenou inflací, avšak pro většinu exportérů, kteří jsou klíčoví pro exportně zaměřenou ekonomiku, jako je ta česká, může být silná koruna v kombinaci s vyššími vstupními náklady (energie, materiály, mzdy) a vysokými náklady financování v porovnání s okolními zeměmi velmi znevýhodňující. Možná by tak bylo na čase s dalším zvyšováním sazeb pár měsíců počkat, tak abychom systémově sice zcela správným bojem proti inflaci nezaškrtili ekonomický růst víc, než je žádoucí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist