Když se ruský vládce v roce 2014 zmocnil Krymu a stvořil doněckou a luhanskou kvazirepubliku, neomalenost a brutalita jeho postupu vystrašily i Alexandra Lukašenka. Běloruskému i dalším postsovětským satrapům došlo, jak Kreml vnímá někdejší části ruského impéria. Letošní přepadení Ukrajiny je mnohem drastičtější, názornější reprízou této lekce.

Útok Ruska na jeho západního souseda nemůže „blízké zahraničí“ přehlížet už jen s ohledem na pestré a intenzivní vztahy, jaké s ním má například pětice středoasijských zemí, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán. Přestože se snaží s Moskvou tak či onak vycházet, na začátku března při hlasování Valného shromáždění OSN o rezoluci odsuzující ruskou agresi na Ukrajině sice Bělorusko, jehož vládce je dnes zcela závislý na bezpečnostní a finanční podpoře Moskvy, hlasovalo proti, ze středoasijské pětice se však tři zdrželi a dva se hlasování vyhnuli. Nikdo z nich agresi neodsoudil, ale ani nepodpořil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.