Ceny zboží a služeb rostou v Česku aktuálně nejrychleji v celé Evropě kromě Estonska a Litvy. Přesná analýza všech různých důvodů tohoto stavu a kvantifikace jejich relativní síly nejspíš není možná. Můžeme se ale pokusit o alespoň kvalitativní rekapitulaci. Můžeme hledat a najít důvody rozdílů v inflaci jednotlivých zemí. Ty společné – drahá ropa, drahá pšenice a podobně – jsou známy dostatečně.

Pokud jde o česká specifika, na prvním místě nelze neuvést napjatý domácí trh práce. Tento faktor je tu už řadu let: česká míra nezaměstnanosti je nejnižší v celé Evropské unii už od počátku roku 2016. Převaha firemní poptávky po pracovní síle nad její nabídkou ze strany domácností se po pauzičce během koronakrize vrátila loni v plné parádě.

Nedostatek obav průměrného českého pracovníka, že by mohl přijít o místo nebo že by jeho příjem přestal výrazně převyšovat inflaci, dlouhodobě vedl k tomu, že české domácnosti v roli spotřebitelů doposud tolerovaly růsty spotřebitelských cen více, než je tomu v jiných zemích.

Ve firmách byl důsledkem tohoto napětí větší tlak na růst mzdových nákladů, který se pak promítal i do cen v obchodech a ve službách. V posledních měsících samozřejmě zejména ve zmíněném převisu růstu příjmů nad inflací nastal brutální obrat. Napětí na trhu práce jako faktor růstu cen tedy nejspíš slábne, nicméně zatím nadále přetrvává.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se