Elektřina stojí až čtyřikrát tolik co před rokem a cena plynu vyskočila i na desetinásobek. S extrémně drahými energiemi se potýkají jak domácnosti, tak také firmy. Řada z nich aktuálně řeší, jak letošní rok vůbec přežije. Někteří zástupci podnikatelů proto navrhují, aby stát zasáhl a prakticky omezil fungování volného trhu. Například podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by řešením mohl být vznik státního obchodníka s energiemi.

Nabízí se ale i jiné řešení – drahé energie s sebou totiž nesou i vyšší příjmy státu. Vláda by díky tomu mohla mít dostatek prostředků na přímou pomoc. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) chce vybrané peníze z daní využít na investice do úspor energií. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se