Inflace se delší čas drží nad 10 procenty, energie podražují takovým tempem, že tlačí všechny ceny vzhůru, indexace mezd kvůli inflaci je požadavkem dne a vláda se přes rostoucí ceny snaží poskytovat více veřejných služeb i investovat. Kritici restriktivní měnové politiky centrální banky poukazují na to, že její příliš vysoké sazby zhoršují ekonomickou situaci a inflaci. Vláda by měla více pomáhat a vysoké úroky jí to ztěžují.

Dnešní česká debata? Kdepak, přesně takto lze charakterizovat situaci v USA na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy se Paul Volcker stal předsedou amerického Fedu, centrální banky USA. Během dvou let se tehdy americké centrální bance podařilo dlouhodobě vysokou inflaci srazit koncem roku 1982 na čtyři procenta. Jak toho tehdy docílili, je pro nás poučné i dnes.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.