Energetické firmy zkouší najít na příští topnou sezonu dodávky plynu odjinud než z Ruska. Například Pražská plynárenská na dotaz HN potvrdila, že jedná o možných dodávkách norského zemního plynu. Polostátní energetická firma ČEZ zase jedná o dovozu zkapalněného plynu LNG. Jeho největšími dodavateli jsou Katar, USA či Austrálie.

Plyn z jiného než ruského zdroje se řeší od konce února, kdy ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku na Ukrajině. Peníze za prodej plynu, který u nás pokrývá téměř sto procent roční spotřeby, mu totiž pomáhají válečný konflikt financovat. Putin může využívat utažení plynových kohoutků i ve sporu s Evropu. Země sedmadvacítky, včetně Česka, se proto chtějí závislosti na Rusku co nejvíc a co nejrychleji zbavit. V úterý Rusko zastavilo dodávky do Polska a Bulharska. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se