Ruský plynárenský gigant Gazprom úplně zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Stalo se tak kvůli tomu, že tamní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Uvedla to ruská agentura TASS s odvoláním na sdělení Gazpromu. Polská strana informaci potvrdila.

Ruská firma varovala, že zastaví dodávky plynu v 8:00 ráno středoevropského letního času, připomněla polská televize TVN 24 s tím, že PGNiG pokládá přerušení dodávek plynu za porušení kontraktu s ruskou stranou.

Do Polska přestal plyn už v úterý večer proudit plynovodem Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa. Ve středu ráno agentura Reuters informovala o obnovení dodávek, polská ministryně klimatu Anna Moskwa nicméně napsala na Twitteru, že tomu tak není.

 

Polská vláda po vypuknutí ruské agrese vůči Ukrajině oznámila, že je ještě letos připravena se bez ruského plynu úplně obejít, ale že stále platí dlouhodobá dohoda o dodávkách, jejíž platnost vyprší na konci letošního roku.

V úterý večer oznámilo bulharské ministerstvo energetiky, že Gazprom rozhodl o zastavení dodávek také do Bulharska, a to od středy. Sofie uvedla, že už přijala opatření k zajištění alternativních dodávek plynu do Bulharska a že tak zatím není nutné omezovat jeho spotřebu. Ve středu ráno však provozovatel bulharské plynové sítě Bulgartransgaz agentuře Reuters sdělil, že dodávky ruského plynu do Bulharska zatím pokračují.

Zatím se tedy zdá, že Gazprom zkouší, co jeho klienti vydrží.

Česko podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zatím problém s dodávkami plynu nemá. Uvedl to v úterý pozdě večer na Twiteru. „Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní, nepozorujeme žádné výpadky. V tuzemských zásobnících je k dnešku přibližně 900 milionů metrů krychlových zemního plynu, od 1. dubna tedy jeho množství narostlo o více než 90 procent,“ napsal ministr. 

„Dvoustranná jednání mezi Polskem a Ruskem nebo Bulharskem a Ruskem a jejich dopad na dodávky ruského plynu do Polska a Bulharska by neměla mít vliv na dodávky plynu do České republiky. Obecně platí, že Česká republika plyn odebírá různými přepravními trasami a není závislá na dodávkách přes plynovod Jamal,“ sdělil HN tiskový mluvčí tuzemské přepravní plynárenské soustavy Net4Gas Vojtěch Meravý.

Česko je v jiné situaci než Polsko či Bulharsko také kvůli tomu, že tuzemští obchodníci nemají přímý kontrakt s ruským Gazpromem. Původní dlouhodobou smlouvu pro Česko po privatizaci státního dodavatele plynu Transgas držela společnost RWE Supply and Trading, ta ale byla v minulých letech zmrazena. Ruský plyn se tak do Česka dováží z velké většiny z Německa, kde ho obchodníci nakupují na spotovém trhu. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se