Závažné trestné činy jako vražda či znásilnění by se neměly nikdy promlčet. Myslí si to většina respondentů výzkumu, který si zadala společnost DonArt production. Ta tento týden uvádí do kin film režiséra Roberta Sedláčka Promlčeno, jenž se tématem zabývá.
Současnou patnáctiletou promlčecí dobu u vraždy si přeje zachovat pouze šest procent respondentů, 10 procent pak soudí, že by se měla prodloužit na 30 či více let. A takřka 84 procent si přeje její zrušení. U znásilnění, kde je promlčecí doba 10, respektive 15 let podle závažnosti skutku, její zrušení chce 73 procent lidí. Pouze 11 procent by ji zachovalo.
Postoj k promlčení se přitom výrazně mění podle dosaženého vzdělání. Například z vysokoškoláků by promlčení u znásilnění zrušilo 61 procent, u dotazovaných se základním vzděláním či vyučením by to bylo 78 procent. Smířlivější postoj mají lidé k promlčení podvodů, kde je u těch nejzávažnějších patnáctiletá hranice. To, že by se měla v těchto případech promlčecí doba zrušit, si myslí „jen“ 44 procent respondentů.
Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.