Závažné trestné činy jako vražda či znásilnění by se neměly nikdy promlčet. Myslí si to většina respondentů výzkumu, který si zadala společnost DonArt production. Ta tento týden uvádí do kin film režiséra Roberta Sedláčka Promlčeno, jenž se tématem zabývá.

Současnou patnáctiletou promlčecí dobu u vraždy si přeje zachovat pouze šest procent respondentů, 10 procent pak soudí, že by se měla prodloužit na 30 či více let. A takřka 84 procent si přeje její zrušení. U znásilnění, kde je promlčecí doba 10, respektive 15 let podle závažnosti skutku, její zrušení chce 73 procent lidí. Pouze 11 procent by ji zachovalo.

Postoj k promlčení se přitom výrazně mění podle dosaženého vzdělání. Například z vysokoškoláků by promlčení u znásilnění zrušilo 61 procent, u dotazovaných se základním vzděláním či vyučením by to bylo 78 procent. Smířlivější postoj mají lidé k promlčení podvodů, kde je u těch nejzávažnějších patnáctiletá hranice. To, že by se měla v těchto případech promlčecí doba zrušit, si myslí „jen“ 44 procent respondentů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.