Množství využívaného pěnového polystyrenu v Česku i ve světě každoročně roste. Obrovské množství se ho používá v obalech – balí se do něj elektronika i velké domácí spotřebiče. Stále větší využití má ve stavebnictví, zejména při zateplování fasád. S tím vším se pojí i velké množství odpadu. Podle sdružení výrobců a zpracovatelů polystyrenu EPS ČR ho v Česku na skládkách a ve spalovnách končí 7500 tun ročně, což je u tak lehkého materiálu, který tvoří z 98 procent vzduch, skutečně hodně. Jen loni se ho v Česku spotřebovalo na 62 tisíc tun.

Přestože se poměrně snadno recykluje, z toho, co skončí jako odpad, se k recyklaci v Česku dostane jen 40 procent. Podle Pavla Zemeneho, předsedy Sdružení EPS ČR, je problém v jeho nedostatečném třídění v domácnostech a firmách, ale také v nedokonalé síti kontejnerů a sběrných dvorů. Navíc když už jej někdo vyhodí do žlutého kontejneru na plast, tak stále nemá zaručeno, že se dostane k recyklaci. Výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka naopak upozorňuje, že hlavní problém v jeho třídění je cena. Ekonomicky se to nevyplatí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.