Třetí největší hutní podnik na severní Moravě Vítkovice Steel po vypuknutí války na Ukrajině doplácí na svoji nejasnou vlastnickou strukturu. Firmě, kterou v roce 2014 koupilo od ruského koncernu Evraz pět firem registrovaných na Kypru, podle ministerstva financí Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek. V České televizi to řekla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.
„Společnost může dále fungovat, provozovat svou podnikatelskou činnost, vyplácet mzdy zaměstnancům a plnit své obchodní závazky vůči svým partnerům. Nesmí být ale prodána, nebo její podíly převedeny na jiného vlastníka,“ doplnil později další mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. FAÚ jednal na základě podnětu třetí strany a použil pro hutní podnik předběžné opatření.
Podle vedení firmy Vítkovice Steel k žádnému zmrazení majetku nedošlo. „Dozvídáme se to z médií. Oficiálně nám nikdo z ministerstva nic nesdělil,“ řekla HN mluvčí Vítkovice Steel Jana Dronská. Podle ní Finanční analytický úřad pouze společnost v minulých dnech informoval, že ji prošetřuje a že nemá v rámci předběžného opatření posílat jakékoli peníze vlastníkům do zahraničí. „To už ale tři roky neděláme,“ dodala k potenciálnímu vyplácení dividend.
Důvodem je mimo jiné i to, že Vítkovice Steel byly v předchozích letech v účetní ztrátě.
Česko přitvrdí vůči ruským firmám. Vláda je chce připravit o dotace i veřejné zakázky
Poslední rok však Vítkovice Steel těží z vysoké poptávky po oceli. Největší evropský výrobce štětovnic používaných pro zakládání staveb, nebo dodavatel plechů, má dostatek zakázek. Loni Vítkovice reportovaly za období od ledna do září čistý zisk 25 milionů korun. Předtím byly hutě naposledy v zisku v roce 2017. Vítkovice Steel zaměstnávají 900 lidí a vyváží kolem 70 procent produkce. Do roku 2015 provozovala firma i vlastní ocelárnu na výrobu polotovarů ze surového železa (aktuálně ji v Česku mají jen Liberty Ostrava a Třinecké železárny).
Spekulace kolem vlastníků Vítkovice Steel se objevují už od roku 2014, protože ruský metalurgický koncern Evraz, za kterým stojí ruský oligarcha Roman Abramovič, podnik prodal krátce po ruské okupaci Krymu. Evraz koupil vítkovickou huť v roce 2006. Pětice kyperských investorů za ni v roce 2014 podle ruského ekonomického deníku Kommersant zaplatila 89 milionů dolarů a převzala dluhy téměř 200 milionů dolarů.
Vedení Vítkovic sice opakovaně tvrdí, že majitelé kyperských schránek nejsou Rusové, zároveň ale konkrétní vlastníky nikdy nezveřejnilo a oni sami se k firmě nikdy nepřihlásili. Navenek byl poslední dekádu tváří firmy Dmitrij Ščuka, který ale ve firmě úplně skončil. V dozorčí radě podniku pak jsou dvě Rusky, a to Olga Serova a Julija Kasperská-Birman.
Na dotaz HN Dronská nyní uvedla, že za kyperskými firmami stoji lidé z Arménie. Konkrétnější ale nebyla. Po prodeji Vítkovic Evrazem HN napsaly, že podnik získal tehdy jeden z největších ukrajinských ocelářských holdingů – Průmyslový svaz Donbasu (ISD). Mezi jména, která s ním byla tehdy spojována, patřil bývalý spoluvlastník Evrazu podnikatel Alexander Katunin, podnikatel Oleg Mkrtčan a bývalý guvernér Doněcké oblasti a poslanec za Mariupol Sergej Taruta.
Podle zdrojů Ekonomického deníku je do podniku Vítkovice Steel zapojena velká státní ruská banka Vněšekonombank, která v Rusku financuje velké infrastrukturní a průmyslové projekty. A je na sankčním seznamu Spojených států i Evropské unie. Případné spojení s Vněšekonombank by mohlo být důvodem pro prošetřování ze strany FAÚ.
V Česku je tato významná ruská banka spojená s bankrotem jiného podniku – kovárny Pilsen Steel.
Vněšekonombank v minulosti angažmá ve Vítkovicích popírala.
Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na konci dubna uvedl, že Česko zmrazilo ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.
Možné komplikace by pro Vítkovice měly i další důsledky. Podle informací HN dostává hutní podnik sondážní nabídky na odkoupení. Z významných podniků spojených s ruskými vlastníky už se to stalo kunovickému výrobci letadel Aircraft Industries. Ten od roku 2008 vlastnili ruští oligarchové ze skupiny UGMK – Iskander Machmudov a Andrej Kozicyn. Novým majitelem společnosti je zbrojařský koncern Omnipol.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist