Evropská unie se snaží zvýšit tlak Rusko, které rozpoutalo válku na Ukrajině. Brusel chce Moskvu odstřihnout od ropy. EU by ji měla přestat dovážet někdy koncem letošního roku. Zatím je to ale návrh, který musí schválit všech 27 členských států. Příjmy z vývozu ropy a ropných produktů jsou pro ruské hospodářství klíčové. Představují 44 až 45 procent prostředků federálního rozpočtu, zatímco vývoz zemního plynu skýtá kolem 13 procent. Do Evropy přitom loni mířila polovina ruského exportu ropy.

Právě díky rozsáhlým příjmům z vývozu ropy a dalších paliv může země financovat nejenom svoji armádu, ale také modernizaci průmyslu, energetiky, dopravy a dalších odvětví, pro která dosud ve velkém rozsahu dovážela stroje, zařízení a technologie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.