V den, kdy v Berlíně jednal český premiér Petr Fiala s kancléřem Olafem Scholzem o tom, jak nahradit dodávky ruského plynu a ropy, si Německo objednalo pronájem čtyř ze 33 na světě dostupných plovoucích terminálů na zkapalněný plyn LNG. A vicekancléř a ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck slavnostně zahájil stavbu přípojky pro první z nich v severoněmeckém Wilhelmshavenu. Plovoucí terminál by tam měl zakotvit už koncem letošního roku.

Jde o lodě známé pod zkratkou FSRU, na nichž probíhá skladování a rozmražení plynu, který se pak posílá do plynové sítě. Jejich kapacita je ovšem menší než možnosti velkých přímořských terminálů na pevnině. U Wilhelmshavenu chce německá vláda postavit i takový velký terminál. Čtyři lodě FSRU si Německo chce pronajmout na deset let.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se