Zatímco Rusové si oddechli, že nebude mobilizace, lidé na Západě zase proto, že zatím nehrozí jaderná válka. Převážně takovou reakci vyvolal ruský prezident Vladimir Putin svým projevem, který měl na Rudém náměstí u příležitosti výročí konce druhé světové války. Předtím se v ruských i světových médiích mohutně spekulovalo o tom, že právě při vojenské přehlídce Putin přinejmenším naznačí, jaké budou jeho další kroky ve válce s Ukrajinou.

To se ovšem nestalo. Byť to nemusí nic znamenat. „Je úplně jedno, co Putin řekne. Pravda je pro něj jen jedna z mnoha možností, co říkat. A ještě velmi vzácně využívaná. Důležitější je, co udělá,“ shrnul pocity mnohých pozorovatelů odborník na Rusko Karel Svoboda z pražské Univerzity Karlovy.

Zatímco k válce na Ukrajině byl Putinův projev skoupý, na srovnávání situace v květnu 1945 s dneškem byl bohatý. „Obracím se k našim ozbrojeným silám a domobraně Donbasu. Bojujete za vlast, za její budoucnost, za to, aby nikdo nezapomněl lekci druhé světové války,“ prohlásil Putin. Na tribuně seděli poslední přeživší váleční veteráni, po Rudém náměstí projel i legendární tank T-34.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.