Síť supermarketů Iceland nedávno v tichosti pozavírala několik svých pražských poboček, její finanční potíže to ale nevyřešilo. Franšíza britského obchodního řetězce, která prodává hlavně zmrazené potraviny z Velké Británie, kvůli finančním problémům zřejmě končí na českém trhu. Marketingový manažer franšízy Česká franšíza končí kvůli brexitu i covidu na otázky HN přislíbil zaslat odpověď. Po telefonu komunikovat odmítl.

Firma ICL Czech, která provozovala v Česku 11 kamenných prodejen britského řetězce Iceland, na sebe podala insolvenční návrh. Více než stovce věřitelů do konce doby splatnosti neuhradila dohromady 38 milionů korun. Dále pak má zaplatit dalších přibližně 36 milionů – takzvané nesplatné závazky má například vůči bance ČSOB, České správě sociálního zabezpečení a dalším institucím. Společnost ale zastavila platby podstatné části svých peněžních závazků, protože je není schopna plnit.

Společnost v insolvenčním návrhu uvádí, že úpadek zapříčil negativní stav ekonomiky v důsledku pandemie a ukončení členství Spojeného království v Evropské unii. Kvůli brexitu pak narostly náklady na dopravu zboží, projevila se také vyšší cla a s tím související nárůst cen sortimentu. Navíc nastala zpoždění dodávek, a dokonce ztížený či zcela nemožný dovoz některých potravin, které obchody Iceland nabízely, z Británie.

Šest z jedenácti kamenných prodejen už společnost zavřela, zbylé přitom nejsou podle firmy schopné generovat dostatečné tržby. Prodavačka Icelandu v pražské ulici Počernická, se kterou redakce HN mluvila na konci dubna, už tehdy hledala nové zaměstnání. Český Iceland přitom podle insolvenčního návrhu zaměstnává 82 lidí a dalších 19 na dohody mimo pracovní poměr. „Ani výrazná restrukturalizace provozu a úspory jak v materiální, tak v personální oblasti nepřinesly s ohledem na nečekaný nárůst dalších nákladů dostatečný efekt,“ uvádí společnost.