Martin Bursík už nechce zpátky do politiky, přestože, jak říká, doba by teď jeho „tehdejší Straně zelených přála“. Jako analytik se nyní naplno věnuje rozvoji obnovitelných zdrojů energie, v nichž se nově angažuje i coby předseda představenstva Evropské federace obnovitelných zdrojů, sídlící v Bruselu. Současně se zabývá jejich rozvojem v Česku a v Praze, která chystá několik ambiciózních projektů. „Politika mě bavila, ale také mi vzala hodně energie. Nakonec v ní přišlo i období, kdy mě ničili zejména vlastní straníci. To bych si nerad zopakoval,“ vzpomíná v rozhovoru s HN Bursík.

HN: Nedávno jste byl zvolen novým předsedou představenstva Evropské federace obnovitelných zdrojů (European Renewable Energies Federation, EREF). Česko je v obnovitelných zdrojích hodně pozadu, nebyl to pro vás handicap? Čím jste si v Evropě získal podporu? 

Ano, v prostředí lidí, kteří prosazují obnovitelné zdroje, je handicap být ze země, která dekarbonizaci brzdí, dodnes nestanovila datum výstupu z uhlí a lobbuje v taxonomii za fosilní plyn. Na druhou stranu, kolegové ze západní Evropy mě dlouho znají a vědí, že jsem z jiného těsta a co mám za sebou. S některými z nich jsem se potkal už v roce 1998, kdy jsem byl poprvé ministrem životního prostředí, stejně tak mě znají z doby českého předsednictví v Evropské radě v roce 2009, kdy jsem vyjednával za Evropskou unii klimatickou dohodu s největšími ekonomikami světa.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se