Když se objeví první příznaky recese, neřkuli krize, je to pro burzy obvykle špatná zpráva. Nižší prodeje se totiž zákonitě projeví v prudkých propadech zisků, menších či žádných dividendách, což akcie odskáčou ještě dřív, než se propad ekonomiky naplno projeví. Velkým nepřítelem burzy jsou i vysoké úroky. Opět je to logické: když firmy platí vysoké úroky bankám, o to nižší jsou jejich zisky.

Nad Českem se vznášejí oba tmavé mraky, které ekonomice neprospívají. Je tu hrozba recese, minimálně technické, a to v situaci, kdy jsou úroky kvůli rekordní inflaci nebývale vysoko. Z této konstelace nevychází česká burza vůbec špatně a to samé se dá říct i o perspektivách na ní obchodovaných firem, které tvoří rozhodující část indexu PX.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se