Na Čermákově ulici v chicagské čtvrti Cicero je to samé supermercado nebo taquería. A najednou mezi hispánskými obchody a restauracemi narazíte na budovu, která připomíná českou roubenku. Je zchátralá a napůl v troskách. „Je to ostuda,“ říká Andrew Bultas, Čechoameričan druhé generace narozený tady v Chicagu v roce 1935. Roubenka se jmenuje Klas, bývala vyhlášenou restaurací, kde se zdejší Češi veselili při svatbách, truchlili po pohřbech a kam chodili na české speciality. Před lety zkrachovala a dům teď bourají.

Češi se z okolí hlavní ulice pojmenované po slavném starostovi Chicaga českého původu odstěhovali za lepším dál na západ. Cicero je teď čtvrtí Mexičanů a dalších Hispánců. „Je tu široko daleko poslední česká pekárna,“ smutní Andrew, který vyrůstal blíže centru v sousedství jménem Pilsen. Ve 40. letech tam nakupoval u českých řezníků i cukrářů, chodil do českého kostela, rodiče četli české noviny. Tenhle svět už z těchto oblastí Chicaga zmizel – s
podstatnou výjimkou.

Za rohem v postranní uličce asi tři minuty chůze od zbořeniny hospody Klas stojí třípodlažní cihlová „krychle“ se zahradou. Na fasádě visí americký i český prapor a na dveřích čteme „Škola T. G. Masaryk“. U vchodu stojí právě Andrew Bultas, prezident této instituce podporované českým státem.

„Před deseti lety byla i tahle budova na spadnutí. A škola skomírala, chodilo sem minimum dětí, Češi v Chicagu o ni neměli zájem. Dokonce hrozilo, že pozemek koupí město a místo školy tu postaví parkoviště. Pak ale přijela Klára,“ vzpomíná 86letý prezident.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.