Na Čermákově ulici v chicagské čtvrti Cicero je to samé supermercado nebo taquería. A najednou mezi hispánskými obchody a restauracemi narazíte na budovu, která připomíná českou roubenku. Je zchátralá a napůl v troskách. „Je to ostuda,“ říká Andrew Bultas, Čechoameričan druhé generace narozený tady v Chicagu v roce 1935. Roubenka se jmenuje Klas, bývala vyhlášenou restaurací, kde se zdejší Češi veselili při svatbách, truchlili po pohřbech a kam chodili na české speciality. Před lety zkrachovala a dům teď bourají.

Češi se z okolí hlavní ulice pojmenované po slavném starostovi Chicaga českého původu odstěhovali za lepším dál na západ. Cicero je teď čtvrtí Mexičanů a dalších Hispánců. „Je tu široko daleko poslední česká pekárna,“ smutní Andrew, který vyrůstal blíže centru v sousedství jménem Pilsen. Ve 40. letech tam nakupoval u českých řezníků i cukrářů, chodil do českého kostela, rodiče četli české noviny. Tenhle svět už z těchto oblastí Chicaga zmizel – s
podstatnou výjimkou.

Za rohem v postranní uličce asi tři minuty chůze od zbořeniny hospody Klas stojí třípodlažní cihlová „krychle“ se zahradou. Na fasádě visí americký i český prapor a na dveřích čteme „Škola T. G. Masaryk“. U vchodu stojí právě Andrew Bultas, prezident této instituce podporované českým státem.

„Před deseti lety byla i tahle budova na spadnutí. A škola skomírala, chodilo sem minimum dětí, Češi v Chicagu o ni neměli zájem. Dokonce hrozilo, že pozemek koupí město a místo školy tu postaví parkoviště. Pak ale přijela Klára,“ vzpomíná 86letý prezident.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.