Negativním informacím se lze v současné době vyhnout jen těžko. A to i pokud necháme stranou zprávy o válečném konfliktu na Ukrajině. Přesto je na  současné situaci možné nalézt řadu pozitiv, díky nimž zůstanou průmyslové nemovitosti nadále atraktivním aktivem.

Prvním takovým faktorem je přesun dalších částí maloobchodu na internet. Navzdory ochlazování některých oblastí, e-commerce jako celek stále vytváří poptávku po nových skladovacích prostorách. Tento trend dokreslují údaje o jejich neobsazenosti. Průměr za Evropu se pohybuje kolem 3,5 procenta, čísla za Česko jsou výrazně nižší.

Trh s průmyslovými prostory rozhodně není přepálený. Po letech, kdy poptávka značně převyšovala nabídku, možná dojde v rámci e-commerce k jakési racionalizaci. Na druhou stranu ale řada společností stále čeká na možnost pořídit si moderní prostory pro své podnikání. Novou poptávku registrujeme například ve východním Polsku, a to od ukrajinských dodavatelů automobilových řetězců, kteří chtějí dále fungovat.  

Důležitým faktorem, který také hovoří ve prospěch komerčních nemovitostí, jsou pandemií posílené trendy, které zákazníci dnes běžně vyžadují. Mám na mysli například významné zrychlení a větší spolehlivost doručování balíčků, které se tak do určité míry staly zárukou pokračujícího růstu e-commerce. Pro něj jsou průmyslové haly důležitým předpokladem, neboť vytváří nepostradatelnou infrastrukturu nejen pro české, ale celkově evropské podnikání.

Obecně tak fond vnímáme též jako účinný nástroj v boji proti prohlubujícím se inflačním tlakům. Pro takové případy totiž zahrnuje protiinflační složku, kdy všechny smlouvy s nájemci komerčních nemovitostí v portfoliu obsahují určitou formu inflačních doložek. A právě díky nim se nám daří minimálně z 80 procent inflaci zmírňovat.

Přehled realitních fondů v Česku