Vězněný kritik ruského režimu Alexej Navalnyj byl převezen z trestanecké kolonie, ve které dosud pobýval, na jiné, neznámé místo. Podle agentury Reuters to tvrdí jeden z Navalného nejbližších poradců. „Nevíme, kde se Alexej nachází ani kam byl převezen,“ napsal na sociální síti Telegram Leonid Volkov, ruský opozičník, IT specialista a bývalý šéf volební kampaně Navalného při volbách moskevského starosty v roce 2013 i při prezidentských volbách o pět let později.

Zpráva Leonida Volkova.

Zpráva Leonida Volkova.
Foto: Telegram

Navalného tisková mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru potvrdila informace o zmizení hlavního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle ní bylo Navalného obhájci ve věznici řečeno, že „žádný takový odsouzený neexistuje“.

Podle agentury TASS uvedl v úterý pozdě večer člen komise pro dohled nad podmínkami ve věznicích, že byl Navalnyj převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou. „Dorazil do IK-6, nachází se tam,“ řekl člen oblastní monitorovací komise (ONK) Sergej Jažan s odkazem na označení trestanecké kolonie u obce Melechovo ve Vladimirské oblasti. Vzdálenost tohoto zařízení od ruské metropole je asi 240 kilometrů.

Navalnyj byl v únoru 2021 odsouzen ke 3,5 roku odnětí svobody poté, co se vrátil z Německa, kde se léčil po závažné otravě nervovým jedem novičok. Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování útoku. Skupina investigativních novinářů však zjistila, že za ním stojí osoby spojené s ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB), což je hlavní nástupnická agentura sovětské KGB.

Letos 24. března pak ruský soud vyměřil Navalnému dalších devět let vězení, tentokrát za zpronevěru a pohrdání soudem. Někdejší zakladatel Fondu proti korupci si rozsudek vyslechl přímo v trestanecké kolonii č. 2 ve městě Pokrov nedaleko od Moskvy. 

Soud zároveň nařídil, aby byl Navalnyj, který nynější ruskou invazi na Ukrajinu nazval „hloupou“ a „postavenou na lži“, převezen do věznice se zvýšenou ostrahou. Což znamená, že mu bylo omezeno jeho právo na návštěvy i na komunikaci s vnějším světem.

Ruský režim navíc před dvěma týdny Navalného obžaloval z vytvoření extremistické organizace a z podněcování nenávisti vůči úřadům. Za to mu hrozí dalších 15 let vězení.