Počet dětí a mladistvých, kteří se potýkají s psychickými problémy, v posledních letech masivně narůstá. Zejména dospívající dívky trpí poruchami příjmu potravy a sebevražednými myšlenkami. Často je za tím nedostatečná pozornost rodičů. „Mnoho dětí říká, že se chce zabít, ale vážně to myslí jen málo z nich. Je to signál zoufalého člověka, že potřebuje pomoc, které se mu nedostává,“ říká v rozhovoru s HN Pavel Theiner, vedoucí lékař dětského a dorostového oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.
Čekací lhůty na psychology a psychiatry se v Česku počítají v měsících. „Nemáme lidi. Nikdo neočekával, že se bude takhle zhoršovat duševní zdraví hlavně dospívajících,“ vysvětluje Theiner. Mladí s psychickými problémy si podle něj načerno shánějí léky a stávají se na nich závislými.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









