Počet dětí a mladistvých, kteří se potýkají s psychickými problémy, v posledních letech masivně narůstá. Zejména dospívající dívky trpí poruchami příjmu potravy a sebevražednými myšlenkami. Často je za tím nedostatečná pozornost rodičů. „Mnoho dětí říká, že se chce zabít, ale vážně to myslí jen málo z nich. Je to signál zoufalého člověka, že potřebuje pomoc, které se mu nedostává,“ říká v rozhovoru s HN Pavel Theiner, vedoucí lékař dětského a dorostového oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Čekací lhůty na psychology a psychiatry se v Česku počítají v měsících. „Nemáme lidi. Nikdo neočekával, že se bude takhle zhoršovat duševní zdraví hlavně dospívajících,“ vysvětluje Theiner. Mladí s psychickými problémy si podle něj načerno shánějí léky a stávají se na nich závislými.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se