Evropská pověřená žalobkyně podala obžalobu na tři lidi a tři firmy za dotační podvod, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz se škodou 133 milionů korun. Podle policie hlavní pachatel předstíral uskutečnění složitých vědeckých projektů v oboru nanotechnologie, za vylákané dotace si mimo jiné nakoupil tisíce modelů vláčků. „Jedná se o první takto realizovaný případ v České republice ve spolupráci s Úřadem evropského veřejného žalobce,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

„Vzhledem k tomu, že většina získaných prostředků pocházela ze zdrojů Evropské unie, převzala dozor nad prověřováním evropská pověřená žalobkyně, která také podala obžalobu,“ uvedl.

Žadatel o dotace podle vyšetřovatelů v letech 2011 až 2021 nejméně v 17 případech postupně vyčerpal z rozpočtu EU a státního rozpočtu ČR dotace ve výši zhruba 133 milionů korun. Dalších 130 milionů se vylákat pokusil. V dotačním řízení předkládal fiktivní dokumenty – smyšlené objednávky, faktury či smlouvy, které opatřoval padělanými podpisy a razítky. Zpočátku si takto počínal se dvěma spolupachateli, později sám, a to jménem a ve prospěch jedné z obžalovaných firem.

Většinu získaných finančních prostředků pachatel podle policie použil pro svou soukromou spotřebu nebo je investoval do movitého i nemovitého majetku. „Za zmínku stojí investice v řádu milionů korun do více než 8000 modelů železničních vláčků, které se v přípravném řízení podařilo zajistit. Dále byly na bankovních účtech, nemovitých a movitých věcech zajištěny hodnoty ve výši téměř 50 milionů Kč,“ popsal Ibehej.

Soud poslal hlavního pachatele do vazby. Všem obžalovaným lidem hrozí až desetileté vězení, v úvahu připadají i majetkové tresty.

Centrála na případu spolupracovala s Finančním analytickým úřadem, Generálním finančním ředitelstvím, ministerstvem průmyslu a obchodu i Technologickou agenturou ČR. Rozsáhlý trestní spis obsahuje 62 svazků, což je zhruba 19 tisíc listů papíru.