Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci „výchovných aktivit“ nebo šití na šicím stroji je teď běžnou náplní dne vězněného ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného. Opozičník byl minulý měsíc převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou. Na Twitteru nyní popsal poměry v novém zařízení.

„Žiju si jako Putin a (bývalý premiér a prezident Dmitrij) Medveděv,“ píše Navalnyj a vysvětluje, že jeho budovu lemuje šestimetrový plot, „takový, jaký jsem viděl jen při našem zkoumání paláců Putina a Medveděva“.

„Putin má ministry, kteří na něj šest hodin čekají, a moji právní zástupci musí počkat pět až šest hodin, aby se se mnou viděli. Mám v budově reproduktor, který hraje skladby jako ‚Sláva službě v FSB (ruská tajná služba – pozn. red.)‘ – a myslím si, že to tak má i Putin,“ žertuje Navalnyj, podle kterého tím podobnost mezi jeho a Putinovým životem končí.

Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Šestačtyřicetiletý kritik ruského režimu byl do trestanecké kolonie IK-6, která se nachází zhruba 250 kilometrů východně od Moskvy, převezen v polovině června. Agentura TASS tehdy napsala, že přesun do věznice s vyšší ostrahou souvisí s tím, že nabyl účinnosti vyšší trest za podvod.

Navalnyj uvádí, že v trestanecké kolonii vstává v šest ráno a následně sedm hodin pracuje u šicího stroje. Sedí i po práci, a to na dřevěné lavici pod Putinovým portrétem.

„Jmenuje se to ‚výchovné aktivity‘,“ podotýká opozičník s tím, že stejné činnosti se věnuje v sobotu po práci i v neděli, kdy má mít volno. V rámci „odpočinku“ pak poslední den v týdnu sedí v místnosti s dřevěnou lavicí a Putinovým portrétem deset hodin.

Navalnyj se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Opozičník z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotný fakt otravy, potvrzený ovšem západními experty.