Příští středu si vláda může připomenout pozoruhodné výročí. Nejspíš přitom koaliční politici ucítí mrazení v zádech. Uplyne totiž deset let od chvíle, kdy pravicová většina ve sněmovně schválila zvýšení DPH na 15 a 21 procent, tedy o jeden procentní bod. To by ještě Nečasův kabinet dokázal obhájit, ač to v době zdánlivě nekonečné recese a stagnujících reálných příjmů bolelo. Současně se však také zrodila sedmiprocentní „solidární daň“ pro lidi s vysokými příjmy. A tím pravice fakticky zrušila „rovnou daň“, jak ji zavedla Topolánkova vláda. Progrese měla být dočasná, ale je tu s námi dodnes. Zvyšování přímých daní přitom hlavní vládní strany tehdejší koalice před volbami odmítaly.

Současná vláda se od své předchůdkyně z let 2010–2013 v oblasti proklamací o veřejných financích příliš neliší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se