Poslední měnové zasedání bankovní rady ČNB v dosavadním složení podnítilo řadu analytiků a komentátorů k úvahám, zda v budoucnu nedojde ke změně měnové politiky z tzv. jestřábí na holubičí. Tedy zda se dále budou, či nebudou zvyšovat úrokové sazby, kdy holubice preferují sazby nízké, zatímco jestřábi vyšší.

Akademické disputace ovšem pomíjí, že samotné termíny holubice a jestřábi jsou převzaté z USA, kde však má centrální banka tzv. duální cíl: má za úkol sledovat jak nezaměstnanost, tak inflaci. Holubice preferují nižší nezaměstnanost a vyšší inflaci, jestřábi naopak. Z toho pak vznikla mediálně zjednodušující zkratka, že jestřábi sazby zvyšují a holubice je snižují.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se