Ruský útok na Ukrajinu 24. února převrátil dosavadní plány vzhůru nohama a druhé české předsednictví bude odrážet tuto novou realitu. Hlavním úkolem české vlády v nadcházejícím období bude nalézt shodu na opatřeních, která zmírní dopady války na evropské občany.

S tímhle sdělením předstoupil Petr Fiala (ODS) ve středu před europoslance ve Štrasburku v tradičním projevu lídra nově předsedající země. Ve zhruba dvacetiminutové řeči, přednesené s výjimkou úvodní a závěrečné pasáže česky, premiér představil hlavní priority předsednictví reagující na Ukrajinu. Opakovaně zdůraznil, že klíčové bude udržet Evropu jednotnou. „Protože inflace, nedostatek energie pro občany nebo potravinová krize jsou hrozby, kterým můžeme nejlépe čelit jenom společně,“ vyzval Fiala.

Premiér zmínil Václava Havla, jehož projev z roku 1996 „Evropa jako úkol“ dal motto celému českému předsednictví – brožurky s tímto projevem rozdal vládní tým všem europoslancům krátce před Fialovým vystoupením. „Hodnoty, za které dnes Ukrajina umírá, jsou ty, které hájil jeden ze zakladatelů moderního českého státu, náš první prezident Václav Havel,“ uvedl Fiala a vysloužil si první potlesk sálu. 

„Přestože Havlova inspirativní slova o Evropě jako úkolu byla napsána v jiné době, v jiné Evropě, jejich základní poselství je stále stejně silné,“ pokračoval premiér. Havla zmínili pak i další řečníci v následné debatě.

Fiala si vysloužil ještě další dva potlesky za svůj projev. V sále mu naslouchalo vedení parlamentu v čele s předsedkyní Robertou Metsolaovou a také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jinak byl ale parlament poloprázdný. Pro poslance jsou projevy lídrů na úvod předsednictví rutinní záležitost, řada z nich proto času využívá ke schůzkám před hlasováním.

Sám Fiala prostoru využil k apelu, aby členové sněmu podpořili takzvanou taxonomii, seznam ekologicky šetrných technologií, do kterých se ve snaze snižovat emise na kontinentu vyplatí investovat. Taxonomie uvádí jako přechodně „zelené“ pálení zemního plynu i jaderné štěpení, což obojí vyvovalo vášně a kontroverze na půdě sněmu.

„Rád bych vás požádal, abyste tento složitě vyjednaný a křehký kompromis neodmítali. Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro mnohé členské státy jediným nástrojem, jak v následujících letech dosáhnout našich společných klimatických cílů,” vyzval europoslance Petr Fiala. Ti nakonec 328 hlasy proti 278 taxonomii podpořili.

Vládní ODS sedí v europarlamentu ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterou ideově spoluutvářel euroskeptismus zakladatele ODS a druhého českého prezidenta Václava Klause. Zahraniční novináře proto zaujalo, že Fiala citoval právě zastánce evropské federace, Havla.

„Nikdo nemůžeme žít v minulosti, ODS se posunula,“ reagoval na to Fiala. „Já jsem si vždycky vážil Václava Havla za jeho statečné postoje v době komunismu. Jeho myšlenky mají schopnost i dnes Evropu oslovovat,” dodal.

Liberální europoslanec, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt v následné debatě Fialu vyzval, aby Havla „nejen citoval, ale i se tak choval.“ Konkrétně, aby česká vláda podpořila zrušení práva veta v zahraniční politice na půdě EU, což Havel podporoval. Fiala na to ale neodpověděl. 

A bez komentáře nechal i opakovanou výzvu šéfky socialistů Iratxe Garcíaové, aby Česko ratifikovalo Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Česko je jednou z pouze pěti zemí sedmadvacítky, která ji ještě nepřijala.

„Vnitropolitická debata o Istanbulské úmluvě byla velmi komplikovaná a donedávna nebyla většina ve sněmovně, abychom ji ratifikovali. Nechceme tím zatěžovat naše předsednictví, proto jsme odložili hlasování až po něm,” odpověděl pak Fala českým novinářům ve Štrasburku.