Průměrná úroková sazba z hypoték prudce roste. Podle Hypoindexu stoupla na začátku července o více než půl procentního bodu na 6,24 procenta. Pro srovnání, v červenci 2019, posledního předpandemického léta, sazba dosáhla 2,5 procenta a pak ještě klesla. Ti, kterým vypršela tří- či pětiletá fixace, nyní s hrůzou sledují nový výpočet splátek, které jsou o mnoho tisíc korun vyšší.

Podle odhadů hypotečních bank bude ještě potřebovat přefinancovat hypotéku na 30 tisíc lidí, v příštím roce to bude zhruba dvojnásobek. Pozitivní je, že v posledních letech výrazně stoupala obliba dlouholetých fixací úroků. Jestliže v roce 2015 (úroky tehdy klesly ke dvěma procentům) nově sjednané tří- a pětileté hypotéky měly skoro 60procentní podíl, v roce 2020 (úroky oscilovaly opět kolem dvou procent) podíl úvěrů s fixací nad pět let vzrostl téměř na 55 procent.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.